Czy gillowanie na balkonie jest dozwolone?

Czy gillowanie na balkonie jest dozwolone?

Nie każdy ma ogród czy działkę, by móc w mieście grillować. Wiele osób decyduje się zatem na rozpalenie grilla na balkonie. Dla sąsiadów wiąże się to z uciążliwym dymem i zapachami, które mogą im przeszkadzać. Czy w takiej sytuacji grillowanie na balkonie jest możliwe? Czy mamy do tego prawo? Kilka faktów przedstawiamy poniżej.

Grillowanie na balkonie a przepisy

Nie ma konkretnych przepisów regulujących odgórnie kwestię grillowania w budynkach wielorodzinnych. Jednak zarządcy nieruchomości ustanawiając regulamin porządku domowego, mogą się oprzeć na zapisach dotyczących innych regulacji prawnych związanych z bezpieczeństwem mieszkańców w blokach. Jeśli mieszkamy w budynku na ostatnim piętrze, także obowiązują nas wspomniane niżej zasady:

1. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów: zabrania się rozpalania ognia w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów.

2. Art. 44 Kodeksu cywilnego: emisja dymu, cieczy czy zapachów może sprawiać dyskomfort korzystania z nieruchomości sąsiednich, a zatem jest niedozwolona.

3. Zarządca ma możliwość pisemnego uściślenia niedozwolonych zachowań w budynkach przez niego administrowanych. Zatem wynajmując w danej nieruchomości mieszkanie lub je kupując, potwierdzamy, że dostosujemy się do odgórnych zaleceń opiekuna budynku.

Mandat za grillowanie na balkonie?

Otwarty ogień na balkonie to źródło potencjalnych problemów, związanych nie tylko z możliwym pożarem. Podpałka, węgiel, łatwopalne brykiety – to wszystko można zaliczyć do materiałów niebezpiecznych, a to już regulują przepisy o ochronie przeciwpożarowej w budynkach, wiążącą się z karą grzywny, nagany, czy mandatu w wysokości nawet 500 zł, a także karą aresztu - zgodnie z Kodeksem Wykroczeń. W wypadku spowodowania pożaru, jego sprawca może ponieść karę pozbawienia wolności do 12 lat, zgodnie z Kodeksem Karnym.

 

 

Grill na balkonie – konsekwencje

Zarządca ma prawo pouczyć mieszkańca o zakazie grillowania na balkonie, a nawet skierować sprawę na drogę sądową. Również sąsiedzi mogą wystąpić z powództwa cywilnego przeciwko uciążliwym sąsiadom. I sprawę wygrają.

To może grill elektryczny?

Myśląc o grillu na balkonie, intuicyjnie nasuwa się kwestia grilla elektrycznego, lub małego elektrycznego grilla domowego, który nie emituje dymu. Ale i tutaj trzeba sprawdzić zapisy regulaminu wspólnoty mieszkaniowej oraz przewidzieć ewentualny dyskomfort sąsiadów związany z unoszącym się intensywnym zapachem.

 

 

 

Grillowanie na balkonie w domu jednorodzinnym

W domu wolnostojącym, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego, grillowanie jest możliwe. Jednakże w zabudowie szeregowej w kwestii grillowania na balkonie będą obowiązywały zasady takie jak w blokach. Gdy dym i zapachy przeszkadzają sąsiadom, z grillowania należy zrezygnować.

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl