Promocje i wyprzedaże

Sklep wędkarski

Produkty dnia
Podgrzewany składany pojemnik na żywność 1L Lunch Box Filux dodatki
Podgrzewany składany pojemnik na żywność 1L Lunch Box Filux dodatki

21,90 zł

Cena regularna: 81,00 zł

Najniższa cena: 22,90 zł
szt.
Skarpeta bożonarodzeniowa 44 cm choinka różowa
Skarpeta bożonarodzeniowa 44 cm choinka różowa

20,90 zł

Cena regularna: 24,90 zł

Najniższa cena: 24,90 zł
szt.
Moskitiera na okno 130x150cm czarna
Moskitiera na okno 130x150cm czarna

5,90 zł

Cena regularna: 8,90 zł

Najniższa cena: 5,90 zł
szt.
Lampki ogrodowe zewnętrzne 10 LED żarówki białe
Lampki ogrodowe zewnętrzne 10 LED żarówki białe

102,90 zł

Cena regularna: 125,00 zł

Najniższa cena: 125,00 zł
szt.

Folie ogrodowe | Tunele foliowe | Szklarnie foliowe

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Polski klimat lubi płatać figle. Bywają lata, że śnieg pada jeszcze w kwietniu, a w maju dokuczają przymrozki. Prace w ogrodzie czy na działce zaczynają się więc późno, a na plony trzeba czekać co najmniej do późnego lata. Tymczasem wzrasta tęsknota za smakiem i zapachem własnych pomidorów, smakowitymi ogórkami, jędrnymi rzodkiewkami czy soczystą sałatą. Owszem, możemy te warzywa kupować przez okrągły rok w supermarketach i małych sklepikach, ale nie dorównują one warzywom wyhodowanym we własnym ogrodzie. Warto więc wbrew niesprzyjającej aurze hodować rośliny, stwarzając im dogodne warunki do wzrostu i dojrzewania pod specjalnymi okrywami. Mogą to być tunele foliowe lub szklarnie.

Tunel foliowy - zalety

Mając do dyspozycji tunel foliowy, prace w ogrodzie można zaczynać od połowy lutego, gdy na dworze leży jeszcze śnieg i straszą mrozy. Za wcześnie jeszcze na zasadzenie roślinek czy posianie ziaren, ale można już przygotować glebę pod uprawy. Gdy przestają zagrażać niskie temperatury, pora na zasiew. Namioty foliowe chronią rośliny przed wiatrami, zapewniają utrzymanie odpowiedniej wilgotności i temperatury. Dzięki korzystnym warunkom warzywa rosną intensywnie i można je zrywać co najmniej o miesiąc wcześniej niż warzywa uprawiane bez osłony. Tunele ogrodowe służą także do uprawy kwiatów i różnego rodzaju sadzonek, które, gdy nadejdzie pora, można przesadzić do gruntu.

Można w nich uprawiać warzywa do późnej jesieni, wysiewając nasiona kilkakrotnie i kilkakrotnie zbierając plony.

Tunel ogrodniczy można także wykorzystać zimą, by przechować w nim meble ogrodowe, gdy brakuje innego miejsca. Zmieszczą się tu również narzędzia ogrodowe. Natomiast, gdy tunel nie jest potrzebny, można go zdemontować, folię zrolować i schować pod dach altany, garażu czy innego pomieszczenia.

Czy tunele ogrodnicze mają wady?

Jak wszystko, i tunele ogrodnicze mają pewne niedogodności. Po pierwsze, warunki, jakie w nich panują (ciepło, duża wilgotność, brak swobodnego przepływu powietrza) wspomagają, co prawda rośliny we wzroście, ale jednocześnie sprzyjają też rozwojowi pasożytów, bakterii i wirusów, także grzybów i pleśni. Aby zminimalizować szkody, należy tunele ogrodnicze wietrzyć. Są one do tego celu zaopatrzone w okienka, a część folii stanowiącą wejście można zrolować. Gdy pogoda na zewnątrz się pogorszy, wszystkie otwory należy zamknąć.

Za wadę można też przyjąć fakt, że gleba w tunelu szybko ubożeje, bo wykorzystuje się ją każdego sezonu, dodajmy – długiego sezonu – maksymalnie. I na to jest rada. Każdego roku trzeba wzbogacać ziemię nawozem organicznym lub kompostem. To nie problem, bo naturalny nawóz pozyskuje się z hodowli zwierząt gospodarskich, a ogrodowe kompostowniki dostarczają dobrze przygotowanego kompostu kilka razy w sezonie. Mimo to co 2-3 lata warto przenieść tunel ogrodowy w inne miejsce. A ponieważ jest lekki i łatwy w montażu, każdy ogrodnik sobie z tym poradzi bez trudu.

Jeśliby porównywać namiot foliowy z klasyczną szklarnią, można by zarzucić mu mniejszą trwałość. Rzeczywiście, folia tunelowa może ulec zniszczeniu, może się podrzeć, gdy spadnie na nią gałąź, może ją poszarpać silny wiatr, możemy ją uszkodzić szpadlem czy motyką, gdy nieostrożnie wykonujemy prace ogrodnicze.  Ale i na to jest sposób. Folię można wymienić, natomiast stelaż jest trwały, do wieloletniego użytku.

Jak dbać o szklarnie foliowe?

Największym zagrożeniem dla upraw w tunelu jest rozwój szkodników i chorób. By ich nie przenosić na kolejny sezon, należy jesienią umyć folię od wewnątrz, a wszystkie zakażone rośliny wyrwać i spalić. Wtedy jest też czas na przekopanie gleby, by zlikwidować chwasty, i na nawożenie, ewentualnie na zasianie zielonego nawozu. Jeśli namiot zimą nie jest wykorzystywany, należy go zdemontować. Przedłuży to znacznie czas jego używalności.

Rodzaje tuneli foliowych

W ofercie sklepu są duże i małe tunele foliowe. Duży tunel ma 18 metrów kwadratowych powierzchni, wyposażony jest w 8 okien z moskitierami i w duże drzwi zaopatrzone w dwustronny suwak. Mniejszy tunel ma 9 metrów  kwadratowych, a najmniejszy - 4,8 lub 5 metrów kwadratowych. Wymienione modele są wysokie, ogrodnik może tam swobodnie wejść i pracować. Również wysoka, ale o szerokości 2 metrów i głębokości 80 cm jest tzw. folia wysoka. Przeznaczona jest głównie do uprawy pomidorów, ale można ją wykorzystać także do uprawy innych roślin wysokich.

Przydatne w ogrodnictwie są też folie przyziemne. Jest to niewysoka konstrukcja, przypominająca inspekty. Nadaje się do uprawy sadzonek warzywnych i kwiatowych, które po uzyskaniu odpowiedniej wielkości przesadza się na grządki, oraz do uprawy niskich warzyw jak rzodkiewki czy sałata. Górna pokrywa składa się z dwóch części zamykanych na zamek błyskawiczny.

Folia ogrodowa produkowana jest z polietylenu, materiału odpornego na działanie kwasów, soli i zasad, a także na niskie temperatury. Jest wytrzymała, co zapewnia wtopiona siatka polipropylenowa. Daje ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Folia jest w zielonym kolorze, bo taki jest najbardziej korzystny dla roślin.

Montaż i ustawienie tunelu foliowego

Montaż jest bardzo prosty. W sklepie kupuje się stelaż składający się z lekkich rurek, do tego są zawiasy, trójniki, kolanka i spinki. Do zakupu dołączona jest instrukcja, więc wykonanie namiotu nawet początkującemu ogrodnikowi nie sprawi kłopotu. Na rozstawiony stelaż nakłada się folię, którą do podłoża należy starannie przymocować szpilkami. Dla większej szczelności warto brzegi folii przesypać ziemią. Jest to ważne, by do środka nie dostały się myszy, nornice czy inne szkodniki panoszące się w ogrodzie czy na działce.

Tunele foliowe ogrodnicze powinny być ustawiane w miejscu nasłonecznionym, w takiej odległości od domu, altany narzędziowej czy drzew, by te nie rzucały na tunel cienia. Światło bowiem jest niezbędne dla wegetacji roślin. Aby skutecznie wietrzyć pomieszczenie, tunel należy skierować osią w kierunku, z jakiego najczęściej wieją wiatry.

Producent tuneli – gwarant jakości

Sklep Twojpasaz.pl zapewnia asortyment dobrej jakości. Tunele foliowe  - producent zapewnia, a użytkownicy potwierdzają – również odznaczają się wysoką jakością, a co za tym idzie trwałością, i wytrzymałością. Renomowanym dystrybutorem akcesoriów ogrodowych jest BioPeak, polska firma, eksportująca wyroby do wielu krajów europejskich. Tunele foliowe tej firmy odznaczają się nowymi technologiami.  Jest to np. zastosowanie siatki propylenowej dla ochrony roślin przed promieniowaniem UV. Odpowiednia liczba okienek chronionych moskitierą zapewnia wnętrzu odpowiednie napowietrzenie, szerokie drzwi zamykane na wszywany (a nie klejony) zamek błyskawiczny umożliwiają wygodny wjazd taczką czy wniesienie innego dużego sprzętu, solidny stelaż zapewnia konstrukcji stabilność nawet w czasie silnych wiatrów.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl